bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

PRP Nedir ?

Trombositten zengin plazma anlamına gelen PRP yöntemi son yıllarda sık tercih edilen bir cilt yenileme metodudur.
Temel olarak, PRP yöntemi kişiden alınan az miktarda kanın özel bir santrifüj sistemi ile ayrıştırarak trombositten zengin plazmanın yüzeysel olarak ya da enjeksiyonla uygulanmasıdır.

Kullanım Alanları

Yüzde, boyunda, kıvrım bölgelerinde, ellerde ya da vücutta   oluşan çizgilenmeleri ya da kırışıklıkların çıkarılması ve akne skarlarının, lekelenmelerin ve saç dökülmelerinin tedavisinde uygulanmaktadır.

PRP Uygulanma Nedenleri

Genetik, çevresel, yaşa bağlı, stres temelli, alkol ve sigara ile ilişkili faktörler metabolizmayı olumsuz etkilemekte ve hücrelerin rejenerasyonlarını bozmaktadır. PRP dokulardaki üretim faaliyetlerini arttırmakta ve bu sayede dokuların rejenerasyonlarını desteklemektedir. Trombositlerin hasarı onarma yetenekleri vardır.

PRP Nasıl Uygulanır ?

Kişinin kendi kanından elde edilen PRP deri altına küçük miktarlarda enjekte edilerek uygulanmaktadır. Bu sayede kan dolaşımında bulunan trombositlerden çok daha fazlası tamir edilmesi gereken bölgeye ulaştırılmakta ve rejenerasyon sağlanmaktadır. PRP uygulama alanındaki kollajen yapısını ve hücrelerin aralarındaki bağları desteklemektedir.

PRP Uygulaması Kaç Seansta Yapılmaktadır?

Maksimum sonuçları elde edebilmek için bir ayda 3-4 PRP uygulaması yapılmalıdır. Bu süreci her yıl tekrar ettiren kişiler ciltlerinde kalıcı bir ışıldama, canlılık ve iyileşme görecektir.

PRP Etkileri Ne Zaman Belirgin Hale Gelir?

Uygulamadan hemen sonra deri ışıldar ve gerginleşir. Uzun süreli etki 3-4 uygulamadan sonra görülmektedir.

PRP Zararlı Mıdır ?

Deneyimli bir uzman tarafından hijyen koşullarına uyularak yapılan bir uygulamada herhangi bir yan etki görülmeyecektir. PRP kişinin kendi kanından elde edildiğinde riski düşüktür. Uygulamadan sonra enjeksiyona bağlı olarak hafif bir gerginlik ya da kızarıklık yaşanabilmektedir. Fakat bu kısa sürelidir.

PRP Kimlere Uygulanamaz

PRP hamile kadınlara, kan sulandırıcı kullananlara, enfeksiyonu olanlara, kanser geçmişi olanlara ya da kan hastalığı olan kişilere önerilmemelidir.

PRP ve Kök Hücre Arasındaki Farklılıklar

PRP uygulamasında, hasarlı dokunun tamirini başlatan ve uyaran trombositler kullanırken kök hücre tedavisinde bunun için yeni hücreler kullanılmaktadır.

PRP Kiti Nedir?

PRP kiti kan alınması, depolanması, kanın özel olarak santrifüjü ve kişiden alınan PRP nin tekrardan aynı kişide verilebilmesi için çeşitli materyaller içermektedir. Her branş için farklı PRP kitleri mevcuttur. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı yüksek kaliteli kitler kullanılmalıdır. Bazı ticari PRP kitlerinde alınan kanın pıhtılaşmasını engellemek için sodyum sitrat gibi çeşitli zararlı maddeler kullanılmaktadır.

PRP İle Cilt Yenileme

PRP tedavisinin amacı cildi yenilemektir. Doğru uygulandığında daha sıkı cilt ve azalmış sarkma, azalmış kırışıklıklar, daha az cilt lekeleri ve daha az skar görülmektedir.

PRP Nasıl Elde Edilir

Kişiden steril şartlar altında alınan kan örneği bir tüpe aktarılır. Özel bir sistem sayesinde bir santrifüj cihazında işlemden geçirilir ve böylelikle PRP kanın diğer elemanlarından ayrılır ve kullanılır.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanabilir

Kan alımı konusunda kontraendikasyonu olmayan ve deri yenilemesi ve tedavisine ihtiyaç duyan herkese PRP uygulanabilir.

PRP nin Ücreti

PRP uygulamasının ücreti yapılacak kişiye göre değişmektedir. Tedavi edilecek bölge sayısı ve bölgenin durumu önemlidir.

PRP bir Kök Hücre Tedavisi midir?

PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir. PRP prosedürü bazı kök hücreleri hasarlı bölgeye çekebilmesine rağmen gerçek kök hücre tedavisi çok daha farklıdır ve kök hücrelerin izole edilerek vücuda geri verilmesine dayanmaktadır.

PRP Tedavisi İş ve Sosyal Hayatı Etkiler mi?

PRP tedavisinde hemen sonra iş ve sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Deride nadiren ortaya çıkabilecek olan herhangi bir renk değişikliğini düzeltmek için soğuk kompres ve bir renk düzelticisi yeterli olacaktır.

PRP Diğer Cilt Yenileme Metodları ile Birlikte Uygulanabilir mi?

PRP lazer, radyofrekans, mezoterapi ve mikro iğnelemeye benzer diğer uygulamalarla birlikte kullanılabilir. Bu sayede kullanılan diğer metodların etkililiği artmakta ve tedavi süreci kısalmaktadır.

PRP uygulandığı gün sıcak banyodan uzak durun. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanın.

PRP bir İlaç mıdır?

Özel bir metodla kişinin kendi kanından elde edilen PRP uygulaması trombositten zengin plazmadır ve tamamen doğal bir içeriktir. Kanın konsantre edilmesi ve iyileştirici gücünün kullanılması sürecidir.

PRP de Herhangi bir Kök Hücre var mıdır?

PRP trombositten zengin plazma olup yüksek miktarda doku iyileştirici elemanlar içermektedir. Fakat içerisinde herhangi bir kök hücre bulunmamaktadır.