bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Röntgen Nedir?

Röntgen çekimi, radyografi uzmanı tarafından kurumumuzda gerçekleştirilmektedir. Röntgen çekimi diş doktorları tarafından da yapılabilmektedir. Röntgen çekiminde vücut çok düşük bir miktarda radyasyona maruz kalır. Ancak bu tehlikeli bir boyutta değildir

Röntgen çekimi, oldukça uzun zamanlardır kullanılan bir yöntemdir. X ışınları kullanılarak vücudun iç kısımlarının görünür olmasını sağlamaktadır. Bu resimlerde dokular ve kemikler siyah ve beyaz şekilde görünmektedir. Bu da dokuların birbirinden farklı olmasından kaynaklanan bir durumdur.

Röntgen çekimi esnasında en fazla radyasyonu kemikler çekmektedir. Bu sebeple de bu yapılar beyaz olarak görülmektedir. Yağ dokuları ile diğer farklı dokular x ışınlarını daha az emdikleri için bu yapılar gri olarak görünmektedir.

Röntgen Filmi Neleri Gösterir?

Röntgen cihazları ile çekim yapılırken istenilen miktarlarda x ışını kullanımı mümkündür.

Röntgen sayesinde hastaların ameliyata gerek kalmadan iç organlarında ne gibi problemlerin meydana geldiği anlaşılabilmektedir.

Tüm bu nedenler sebebi ile röntgen çekimi doktorların teşhis koyabilmesi açısından oldukça önemlidir.
Radyografi cihazları ile statik görüntüleme yapmak mümkündür. Radyoskopi cihazlar ile dinamik bir görünüm elde edilmektedir.

Röntgen Nasıl Çalışır?

Kurumumuzda yer alan röntgen cihazı kullanılırken. Öncelikle röntgen çekimi yapılacak olan hasta x ışını tüpü ve cihazın masası arasında konumlandırılır.

Hemen ardından hastanın vücudundan röntgen ışınları geçer. Röntgen cihazında yer alan x ışınları çekim yapılan hastayı geçerek cihazın masasına ulaşma sağlar.

Röntgen Nerelere Çekilebilir?

Röntgen çekilebilecek bölgeler aşağıda listelenmiştir.

1) Akciğer
2) İskelet sistemi
3) Diş
4) İnce ve kalın bağırsak
5) Üst sindirim sistemi
6) İdrar yolları
7) Kadın üreme organları

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.