bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Mesane Sarkması

Türkiye’de mesane sarkması ve mesane sarkması dolayısıyla idrar kaçırma olan kişilerin sayısında son zamanlarda oldukça büyük bir artış olmaktadır

Mesane sarkması çok nadir olarak, gençlerde ve doğum yapmamış kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Bunun ortaya çıkmasındaki en önemli sebebi ise normal doğumdur. Genital organlarda sarkma özellikle çok sayıda ve güç gebelik yaşamış kadınlarda ortaya çıkar. Uzun süren ve zorluk çıkaran doğumlar genital organları yerinde tutan bağların uzaması, kimi bölgelerden yırtılması ve bu sebeple de organları yerinde tutma görevinin azalmasıyla neticelenir.

Mesane Sarkması Belirtileri Nelerdir.

  • İdrara sık sık çıkma isteği
  • Gülme, öksürme ve hapşırma esnasında idrar kaçırma
  • Cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma
  • Sistit gibi, sürekli idrara çıkma gereği
  • İdrar yaparken zorluk yaşama
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
  • İdranın tam olarak yapılamadığı hissi
  • Vajinadan bir kitlenin sarkması ve bunun görülebilmesi
  • Ağır kaldırma, zorlanma veya ıkınma hallerinde vajinanın sarkması

Mesane Sarkması Tedavisi

İdrar kesesi sarkmasının tedavisi, kadının yaşına, hastalığın evresine, genel sağlık durumuna ve daha sonra hamilelik isteyip istemediğine göre farklılaşır.

İleride hamile kalmak istemeyen bir kadında mesane sarkması durumunda uygulanan tedavi şekli çoğunlukla hastanın dokusu kullanılarak idrar torbasının yukarı kaldırılmasıdır. Bu yöntemde başarı oranı yüzde ellilerdedir.

Sarkmanın şiddeti çok fazla ise ya da ameliyat geçirilmiş ve hastalık tekrar nüks etmişse o zaman meş adı verilen tıbbi bezler mesane altına yerleştirilir. Bu tekniğin başarısı ise neredeyse yüzde 90’lardadır.

Mesane Sarkması Tedavisi

Mesane Sarkması Tedavisi Kurumumuzda Yapılmaktadır.

Mesane sarkması, pubeservikal fasla denilen mesaneyi alttan destekleyen yapıda meydana gelen yırtılma veya fasyanın pelvis yan duvarına yapıştığı yerden ayrılması nedeniyle oluşmaktadır. Tedavide mevut hasar yeri bulunarak tamir edilmektedir. Uygulanan düzeltme ameliyatları; cinsel ilişkide yaşanan sorunları, vajina genişlemisiyle ilgili problemleri, sarkıklığa bağlı oluşan baskı ve kasık ağrısı şikayetlerini azaltmaktadır. Bazı tip mesane sarkmalarının ameliyatı laparoskopik olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyatlar yaklaşık olarak 25-45 dakika arasında sürmektedir. Mesane sarkmasına öksürme, aksırmayla birlikte idrar kaçırma da eşlik ediyorsa sarkma ve idrar kaçırma ameliyatı birlikte yapılabilmektedir.

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın. 

Op. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Saime Kış