bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Kriyoterapi Nedir ?

Uygun ekipmanla çeşitli kriyojenler kullanılarak dokuda soğuk hasarı oluşturma yoluyla etkili olan bir tedavi yöntemidir.

Dermatologların ve Jinekologların, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, derideki lezyonları tedavi etmek için kullanılan dondurma yöntemidir. -180 derecede nitrojen oksit gazı veya sıvı azotla uygulanır.

Kriyoterapi İle Tedavi

Dokuda soğuk hasarı oluşturarak birçok alanda tedavi için kullanılan kriyoterapi ucuz bir tedavi yöntemidir ve tarihi günümüzden 2000 yıl öncesinde dayanmaktadır.

İyi huylu hücre büyümeleri, güneş lekeleri, sinir sıkışmaları, tırnak batmaları, nasırlar, benler, siğiller, cilt kanseri gibi pek çok hasarlı ya da hastalıklı dokunun tedavisinde kullanılabilir. Jinekolojide ise genital siğiller, rahim ağzı yaraları ve HPV Siğillerin yok edilmesinde etkin bir yöntemdir.

Kriyoterapi İle Ben Tedavisi (Ben Aldırma)

Dermatoloji uzmanlarının en çok uyguladığı ben aldırma yöntemleri arasında yer alan kriyoterapi (dondurma yöntemi) kurumumuzda yapılmaktadır.

Herhangi bir cihaz gerektirmeyen yöntemdir. İşlem esnasında sıvı azot ya da nitrojen oksit gazı içeren bir sprey kullanılmaktadır. Uygun bir alet ile ben üzerine püskürtülmekte ya da enjektör ile lezyon içine enjekte edilmektedir.

Kriyoterapi ile Siğil Tedavisi

Küçük bir şişkinlik olarak ciltte beliren siğiller, dermatolojik olarak tedavi edilebilir. İnsan sağlığı için bir sorun teşkil etmeyen siğiller, tedavi edilmese de kendiliğinden kaybolabilir. Fakat Genital Bölgede çıkan siğiller (HPV Siğil) sağlık sorunlarına neden olabilir.

El, yüz ve ayaklarda görülen siğiller, estetik olarak bir çok insan tarafından sevilmez ve tedavisi talep edilir. Ancak genital bölgede çıkan siğillerin tedavisi oldukça önemlidir. Mutlaka en kısa sürede tedavi edilmesi tıbbi olarak gereklidir.Siğilin dondurulması işlemi olarak bilinen Kriyoterapi tedavisinde siğile uygulanan sıvı azot, cildin üst katmanındaki hücreleri yok eder.