bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

HOLTER NEDİR ?

Standart elektrokardiyografi kalbi değerlendirmek için kullanılan en hızlı en basit testtir.

Holter kardiyografi ise tüm gün vücut üzerinde taşınan bir elektrokardiyografidir. Kalp ritminin en az 24 saatlik süre zarfında kaydedilmesidir. Bu şekilde hastanın günlük aktivitelerini yaparken kalp ritmindeki değişiklikleri değerlendirmek mümkün olur.

Holter Takılması

Holter kardiyografide klasik yöntemde aletin elektrotları (deriye yapıştırılan küçük plastik parçacıklar) göğüs üzerinde belli bölgelere yapıştırılır. Elektrotlar çok küçük bir cihaza bağlanır ve bu cihaz kolay taşınabilir bir bölgeye örneğin kemer bölgesine yerleştirilir. Bu şekilde kalbin elektriksel aktivitesi 24 saat veya daha uzun üre kaydedilir. Daha sonra kaydedilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilir ve kalbin ritmi hakkında değerli bilgiler verir.

 

Tansiyon Holter

24, 48 veya 72 saat boyunca hastanın gün içerisindeki kan basıncını belirli aralıklarla ölçer ve kaydeder. Sıklıkla kullanılan 20-30 dakika aralıklarla kan basıncının gündüz ve gece boyunca ölçülmesidir. Bu çok sayıdaki değerlerin gündüz ve gece ortalamaları alınır. Bu arada hastanın kan basıncı, kan basıncı dağılımı ile birlikte nabız sayısıda ölçüldüğünden basınç – nabız arasındaki ilişkiyi göstermesi bakımından da önemlidir.

Tansiyon Holter, hipertansiyon tanısının konulmasında, maskelenmiş hipertansiyon beyaz gömlek hipertansiyonu (muayene odasında hastanın kan basıncının emosyonel nedenlerle hızla yükselmesi durumu), hipertansiyon atakları olma durumunda yararlıdır. Bunların yanı sıra hipertansiyon tedavisine cevabın değerlendirilmesinde yardımcı olur.

Tansiyon ve Kalp Ritmi Takibi

Tansiyon holter takibi:

  • Hipertansiyonlu gebelerin takibinde
  • Zor düzenlenen dirençli hipertansiyon durumlarında
  • Sınırda hipertansiyonu olan, şüpheli vakalarda
  • İlaçlara bağlı kan basıncı değişikliklerinin takibinde
  • Hipertansiyon tam tersi kan basıncında ciddi düşmelerle giden hipotansiyon ataklarının tanımlanmasında en iyi yöntemdir.

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.