Mamografi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Neden Mamografi Çektirmeliyiz ?


Meme kanseri hem dünyada, hem de ülkemizde kadınlarda görülen kanserler arasında 1. sırada yer almaktadır. Dünyada her dokuz kadından biri meme kanseri tehdidi altındadır.

Meme kanseri birçok kanser türüne göre tedavide modern tıbbın en başarılı olduğu kanser tiplerinden biridir.

Memedeki kitleler klinik muayene ile ancak 1.5-2.5 cm. gibi belirgin boyutlara ulaştıkları zaman saptanabilmektedirler. Oysa mammografi ile çok daha küçük boyutlarda iken tespiti mümkün olmaktadır.Erken tanı ve tedavi ile hastanın prognozu olumlu yönde etkilenmekte ve iyileşme şansı çok artmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki meme kanserinin erken tanısında mammografi %90’ın üzerinde bir oranda etkili olmaktadır.

Mamografi Ne Zaman Yaptırılmalıdır ?


Adet gören kadınlarda mamografi adetin ilk gününden sonraki 7 ile 10. günler arasında yapılmalıdır.

KİMLER RİSK GRUBUNDADIR !

Genetik yatkınlık: Aile hikayesinde meme kanseri olanlar yüksek risk altındadır. Sadece anne, kız ve kızkardeşten oluşan yakın akrabaları kapsar. Eğer yakın aile bireylerinden birinde menapoz öncesi meme kanseri olan varsa risk diğer kadınlara nazaran 2 ile 5 kat oranında daha fazladır.

Geçmiş meme kanseri hikayesi olan hastalarda tekrar kanser görülme riski yüksektir. Bu risk meme kanseri tanısı almamış bir hastaya göre 3-4 kat daha yüksektir.

Yaş: Meme kanseri sıklığı yaş ile artış göstermektedir. 50 yaş üstündeki kadınlarda meme kanserine yakalanma riski 50 yaş altına göre 4 kat daha fazladır.

Fertil çağ süresi: Kadınların adet görmeye erken yaşta başlamaları ve geç menopoza girmeleri östrojen hormon etkisinde geçirdiği süreyi arttırmaktadır. Bu kişilerde risk artmaktadır.

Geç ya da hiç doğum yapmamış olmak kanser riskini yükseltir.

Sosyo ekonomik seviyenin yüksekliği meme kanseri görülme sıklığını arttırmaktadır.

Obezite (şişmanlık) ve yağlı beslenme ile meme kanseri görülme sıklığı arasında bağlantı görülmektedir.

Östrojen tedavisi ve doğum kontrol hapı alınması: 10 yıldan fazla östrojen kullanan kişilerde risk artmaktadır.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Mammografi çekilirken maksimum oranda dokunun görüntülenebilmesi için meme bir miktar sıkıştırılır.

Memenin sıkıştırılması bir miktar rahatsızlık yaratsa da, bu yalnızca mammografinin çekilmesi için gerekli olan kısa bir süre içinde sona erecektir. Mammografi çekilirken sert bir sıkıştırılma ve basınç hissedebilirsiniz ama bu size acı verecek düzeyde olmamalıdır. Eğer acı duyarsanız, mammografi teknisyenini durumdan haberdar etmelisiniz.

Neden Mamografi Tetkiki Yaptırmalıyız?

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı 50 yaşından itibaren her kadının yılda bir kez mamografi yaptırmasını önermektedir.

Amerikan Kanser Derneği’nin verilerine göre 2006 yılında meme kanserinden ölümlerin %17’sini 40-49 yaş aralığında tanı konan hastalar oluşturmaktadır. Bu nedenle özellikle risk grubu içinde yer alan hastalarda mammografi incelemeleri 40 yaşında başlatılması uygun olacaktır. Tarama aralığı yılda 1 kez olarak yapılmalıdır

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.