bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Parafin Nedir?

Parafin mumu (Latince parum affinis), petrolden elde edilen renksiz, kokusuz bir mum çeşidi.

El ayak bakımı için parafin kullanımını açıklamadan önce parafinin tarihine ve ne olduğuna bakalım. Parafinin esas kaynağı petroldür. Petrolün işlenmesiyle elde edilen yan ürünlerden biridir. Mum yapımı başta olmak üzere tekstilden ambalaj üretimine kadar farklı alanlarda kullanılmaktadır. Katı halde bulunan parafin, zengin karbon ve yağ içeriği nedeniyle cilt bakımı ve fizik tedavi uygulamalarında yaygın bir kullanım alanına da sahip olmuştur.

Fizik Tedavide Parafin Yöntemi

Parafin tedavisi özel cihazlarda eritilmiş parafin içine elleri birkaç kez daldırarak uygulanan bir yüzeyel tedavidir. Genellikle el kireçlenmelerinde, romatizmalarda ve tetik parmak, sinir sıkışması gibi durumlarda uygulanır.

Parafin Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Alerjisi bulunmayan tüm hastalarda tedaviye hazırlayıcı olarak kullanılabilir.

  • Eklem hastalıklarında
  • Kırık sonrası oluşan eklem sertliklerinde kullanılabilir.

Hangi Hastalıklarda Parafin Kullanılmaz ?

Deri iltihabı
Akut Travma
Isı Hassasiyeti olan hastalarda
Bilinç Kaybı olan hastalarda

Parafin bir su banyosunda erimelidir. Günümüzde, elektrikli ısıtıcı ile ısıtılan su bulunan çift cidarlı özel parafin banyoları giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Hasta rahat bir pozisyonda, yaralar, egzama, varisli damarlar arıyor. Alan çok kıllı ise tıraş edin. Tüm uygulama yöntemlerinde parafine bir tabaka veya naylon, tabaka veya battaniye uygulanır.

Parafin tedavisi, ilk kez Fransız hekim Bartom de Sandorphom tarafından uygulandığı, köklü bir tedavi yöntemidir.

Parafin Tedavisi-TermoTerapi

Parafin -raztopeniyat Küvet uygulama yöntemi 3 ila 5 cm kalınlığında farklı boyutlarda bir tepsi içine dökülür içinde dondurulması ve her tarafta bir kabuk yakalamak ve 50º bir sıcaklıkta jöle rulosu kütle kalır zaman kullanıma hazır hale gelir -. 55 ° C Parafin dokumaya elverişli mesnet üzerine yerleştirilmiş bir bıçak kullanarak tavadan dökülmek, daha sonra tedavi alan üzerinde uygulanır, vücudun kabartma üzerinde yakından modellenmiştir – Deri ve parafin arasında hava olmamalıdır.

Parafinik uygulamaların uygulanması 20-30 dakika sürmektedir. Prosedürler her gün yapılır, bir tedavi 10 ila 20 tedaviden oluşur. İşlemden sonra hasta 30-40 dakika dinlendirilir. Parafin tedavisi diğer fiziksel yöntemlerle birleştirilir, parafin uygulamasından sonra elektroforez yapılır, parafin uygulamasından sonra masaj ve LFK yapılır.

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın. 

Uzm. Dr. Ahmet İlker KAFKASLI

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon UzmanıUzm. Dr. Ahmet İlker KAFKASLI