Açık MR

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

AÇIK MR

Kliniğimizde MR tetkikleri HİTACHI AİRİSmate marka Açık MR cihazı ile gerçekleştirilmektedir.

Açık MR cihazlarında kapalı MR  sistemlerine göre; geniş, daha ferah ve daha az gürültülü bir ortamda tetkikler konforlu bir ortamda gerçekleşmektedir. Resimde de görüldüğü gibi Açık MR cihazımız 3 tarafı açık geniş ve ferah bir ortama sahiptir

Açık Mr Avantajları Nedir ?

Açık MR cihazlarının avantajlarını şöylece sıralayabiliriz :
  • Öncelikle klostrofobisi yani kapalı alan korkusu olan kişilerde Açık MR çok önemli bir avantaj sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda klostrofobi oranı toplumlarda % 7.7 ile % 12.5 oranında değişmektedir. Bu kişilerde MR tetkikleri büyük bir tedirginliğe yol açmakta ve kapalı MR cihazlarda hastaların tamamen kapalı tünel gibi bir tüpün içinde yatma zorunluluğu nedeniyle tetkikler çoğunlukla tamamlanamamaktadır. Kliniğimizdeki Açık MR cihazında bu tünel görüntüsü olmayıp kişiler 3 tarafı açık, geniş ve ferah hasta masasında yatarak MR tetkiklerini gerçekleştirmektedir.

Klostrofobiniz Varsa

Açık MR Çekilirken yapabilecekleriniz
  • Açık MR tetkiklerinde; hastalarımızın yakınları tetkik sırasında yanında durabilir. İşlem sırasında hastalar, yakınları ile konuşabilir, dergi-kitap okuyabilir, müzik dinleyebilirler. Hasta yakınlarının yanında olması ve onları görerek konuşabilmeleri kişilerde çok önemli rahatlığa yol açmaktadır. Bu durum özellikle çocuk hastaların tetkiklerinde daha da önem kazanmakta ebeveynler çocuğuna varlığı ile destek verebilmekte ve hatta elinden tutabilmektedir.

Açık vs Kapalı MR

FARKLARI NELERDİR ?
  • Ayrıca Kapalı MR cihazları, tarama işlemi sırasında çok fazla gürültü çıkarır. Bu, dar ve kapalı bir alanda hareketsiz kalmaları gerektiği gerçeğiyle birleştiğinde, genç-çocuk hastalar için travmatik korkutucu bir deneyim olabilir.
  • Obez, iri yapılı kişilerde de Kapalı MR dezavantajlıdır. Kapalı MR cihazlarının tünel şeklindeki bölümün çapları genellikle 60 cm civarındadır. Bu durum fazla kilolu kişilerin tetkiklerini güçleştirmekte ve hatta mümkün kılmamaktadır.
  • Açık MR cihazı başını yükseltmeden yatamayan ve nefes darlığı çeken kişilerde rahat konforlu bir ortam sunar. Kliniğimizde düz yatamayan kişiler başlarının altına yastık koyarak MR tetkiklerini gerçekleştirebilir.

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın.