bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Fiyatı Nedir !

Kürtaj, hamilelikte rahmin içerisindeki ceninin tıbbi müdahale ile alınması. Bunun yanı sıra rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmesi de kürtaj olarak adlandırılır. Türkçeye 1930’larda fransızca curetage (küret denilen cerrahi aletler ile kazıyarak temizleme şeklinde cerrahi müdahale) sözcüğünden geçmiştir.

Kürtaj ve Gizlilik

Her kadın istediği kadar çocuk sahibi olma özgürlüğüne sahiptir. Amaç kadınlarda modern korunma yöntemlerini kullanmaktır.

Ancak bazen kaza olarak adlandırdığımız bu sorunla karşılaşıldığı zaman gebelik sonlandırma kararı verilebilir. Kürtaj işlemi, hasta hakları yönetmeliğince gizliliği esastır. Bildirimi gizli bir işlem olup, hasta mahremiyeti esastır. Hasta bilgileri başka bir kişi, kişiler veya kurumlara paylaşılamaz. Yasalar dışında her hekimin diplomasını alırken ettiği yemin ile hasta bilgilerinin hiçbir zaman paylaşılamayacağı güvence altına alınmıştır.

Yasalar ve Kürtaj

Kürtaj bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yasal bir işlemdir.

1983 yılında hazırlanan kanunla çerçevesi belirlenmiştir. Onuncu haftaya kadar yapılacak bir kürtajda gebe evli ise çiftlerin karşılıklı rızası ve imzası ile yapılır. Gebe; evli değil ve 18 yaşın üstünde ise sadece kadının rıza ve imzası ile kürtaj yapılır. Yani diğer bir anlatımla Yasal Tahliye( Yasal Kürtaj) reşit kadınlarımıza tanınmış yasal ve çağdaş bir haktır. Ancak kürtaj; bir korunma yöntemi olarak düşünülmemelidir. Ancak zorunlu ise kürtajın olası zararlarını bilerek bu yasal hakkını kullanmalıdır

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Kürtaj işlem günümüzde sıklıkla vakum yöntemi ile yapılır.

Plastik enjektör ve ince plastik boru şeklinde kanul denilen aletlerden oluşan sistem sayesinde gebelik vakum ile emilerek çekilir ve alınır. Bu yöntem hem kolay hem daha az risklidir, daha az ağrılıdır.

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın. 

Op. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Saime Kış