bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Koterizasyon Nedir ?

Koterizasyon işleminde, elektrik nedeniyle oluşan ısı kullanılarak genital siğillerin çıkarılması, rahim ağzı yaralarının yok edilmesi amaçlanır. Buna aynı zamanda koter işlemi de denir.

Elektro koter uygulaması lezyonları yakmak, kurutmak ve yok etmek için kullanılır. Hasar görmüş veya ölü halde bulunan dokuyu yok etmek için, yüksek frekanslı elektrik akımından yararlanılır. İğne benzeri bir alet veya prob, genellikle düşük voltajlı bir elektrik akımı ile ısıtılır. Sıcak uç, dokuyu veya istenmeyen hücreleri yakmak için kullanılır.

Koterizasyon İle Siğil Tedavisi

Siğiller, cilt hastalıkları arasında en yoğun görülen cilt hastalıklarından biridir. Siğiller, görünüşleri sebebiyle estetik açıdan olumsuz bir durum yaratsalar da çoğunlukta zararsız yapılarda ilerlerler.

Tedavi ile iyileşme sağlanabileceği gibi zaman geçtikçe kendiliğinden de iyileşebilmektedir. Siğiller, özellikle genç insanlara ve yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla görülürler. Deri üzerinde meydana gelen kabarmış yapı, nasırımsı ve sert bir kitle şeklindeki çoğu beyazımsı oluşumlardır. Bedenin tüm bölgelerinde çıkabilirler, fakat ekseriyetle el, yüz, diz ve genital bölgede daha çok görülür. genellikle ağrısız oluşumlardır. Koterizasyon ile tedavisi mümkündür.

HPV Siğil Tedavisi !

Siğiller HPV isimli bir virüsün yol açtığı enfeksiyon rahatsızlığıdır. Dolayısıyla bu virüs öncelikle bağışıklık sistemi tarafından kontrol altına alınması gerekmektedir. Gerekli testler ve muayene kurumumuzda yapılmaktadır.

Yapılan koterizasyon ile vücudun belirli bölgelerindeki siğiller yakılıp temizlenerek kötü görüntüyü engelleyip estetik bir görünüm kazanmanızı sağlar. Bu yaşanılan siğil problemlerinin ortadan kalkması için tedavi olmanız ve bağışıklık sistemini güçlendirici beslenmeyle birlikte virüsleri vücuttan atarak daha sağlıklı bir duruma gelmeniz gerekmektedir. Aslında yaşanılan bir çok rahatsızlığın sebepleri arasında yeterli ve dengeli beslenmemenin sebepleri olduğunu görebiliriz. Bu sebeple yeme içme sistemi düzeltildiğinde bir çok hastalık gibi genital siğiller ve diğer hastalıklarda vücuttan atılabilmektedir.

Koter İle Ben Aldırma

Yüzyıllar boyunca dokuyu yakıp mikroorganizmaları yok etmede ve kanamayı kontrol etmede ısıtılmış metal kullanılmıştır. Günümüzde ise bunun için elektrik kullanılarak elektrokoter ortaya çıkmıştır.
Koter işlemi siğiller, genital siğiller, et benleri gibi iyi huylu oluşumlarda; bazı damarsal lezyonlarda ve nispeten nadir olarak da deri kanserlerinin tedavisinde kullanılır.

Koter cihazı ile elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşür. Bu sayede cihazın yüksek ısısı sayesinde ben üzerinde buharlaştırma yapılarak benler alınmaktadır. Kabarık ve yüzeysel benlerde uygulanabilmektedir. Genellikle iz bırakmasa da yara izi kaldığı durumlar mevcuttur. Uygulama esnasında deri uyuşturulur. Hasta acı hissetmez.  Koter elektriği ısıya çeviren bir cihazdır bu nedenle deride deformasyon bırakmadan ben tedavisini gerçekleştirmede ilk başvurulan yöntemlerden birisidir.