bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Smear Testi

Smear Testi Nedir?

Başta rahim ağzı ( serviks ) kanseri olmak üzere rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerin ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan smear testi ayrıca rahim iç zarı ( endometrium ) kanserinin de erken teşhisine yardımcı olabilir. Böylelikle hücresel bozukluklar rahim ve rahim ağzı kanserine dönüşmeden erken evrede tespit edilir. Hasta sağlığına tamamen kavuşabilir.

Smear Testi

Smear testi, klinik merkezinde en çok uygulanan testler arasında yer alır. Birçok özellikleri bulunan bu tıbbi test uzman hekim tarafından %100 garanti kapsamında uygulanır. Bu doğrultuda test sonucu şeffaf bir şekilde sunulur.

Rahim ağzı kanseri global anlamda en çok görülen sağlık sorunları arasında yer alır. Birçok belirtiler gösteren bu hastalık erken sürede teşhis ve tedavi edilmediğinde daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Rahim ağzı kanseri henüz ilk belirtisinden itibaren iş ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Bu kapsamda smear testi mutlaka hızlı bir şekilde uygulanmalıdır.

Smear Testi Neden Yapılır?

Test genellikle rahim ağzı kanserinin tespit edilmesi için uygulanır.

Bu kapsamda smear testi sağlıklı bir cinsel hayatın oluşması açısından da önem arz eder. Yapılan araştırmalar sonucunda rahim ağzı kanserine maruz kalmış birçok kadınlarda sağlıksız cinsel hayatta meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Bu sebeple testin düzenli bir şekilde yaptırılması önemlidir. Test rahim ağzı kanseri bulgularına rastlanılmasa dahi her yıl en az 1 kez rutin bir şekilde uygulanabilir.

Smear Test Sonucu

Her testin sonucu mutlaka ilgili hekim tarafından yorumlanır.

Bu kapsamda smear testi sonucu da doktorunuz tarafından yorumlanır. Test sonucu yüksek çıkması yüksek ihtimalle rahim ağzı kanserine işaret edebilir.

Ancak bu durumda da %100 net netice elde edilmesi açısından test ikinci bir kez daha uygulanabilir. Sonucun düşük değerde çıkması durumunda rahim ağzı kanserinden söz edilmeyebilir. Test değerlendirme ve yorumlama yapılmadan sonucun kesin bir şekilde hastaya bildirilmesi söz konusu değildir.

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın. 

Op. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Saime Kış