bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Labioplasti Nedir?

Labioplasti basit olarak vajinanın büyük dudakları olarak da bilinen labia majorun (dış dudak) veya dış dudakların hemen altında yer alan ve labia minorun (iç dudak) cerrahi girişim ile tamir edilmesidir.

Labium minorlar yani iç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermeyen, labium majorun altında yer aldığı için dışarıdan görülmeyen, kan damarları ve sinir uçlarından zengin, sürekli nemli yapılardır. İç dudaklar iki adettir ve katlanarak klitoris üzerinde pli şeklinde birleşirler. Anatomik olarak dış dudaklar iç dudakların üzerini örterler, yani iç dudaklar dış dudakların altında yer aldıkları için dış bakıda fark edilmezler.1

Labioplasti Ne Demek

Labioplasti genel olarak "labium" adı verilen genital dudaklara estetik bir görünüm kazandırılmasıdır.

İç dudakların kısaltılarak küçültülmesi ve estetik dikişlerle daha düzgün bir görünüm kazandırılmasına "labia minora estetiği", "labia minoraplasti" veya "labia minora redüksiyonu" gibi isimler de verilmektedir. Dolayısı ile her ne kadar iç dudakların kısaltılıp küçültülmesi ameliyatı labioplasti olarak bilinse de gerçekteki ismi ‘labia minora estetiği’, ‘labia minora redüksiyonu’ veya ‘labia minoraplasti’dir.

Labium Latince köken olarak “dudak” anlamına gelmektedir. Nitekim dış genital kısmın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir. “Labia” ise çoğul anlamda “dudaklar” anlamına gelmektedir. -Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder (Örneğin Rinoplasti burun estetiğini, Abdominoplasti abdomen yani karın estetiğini, Vaginoplasti vajina estetiğini tarif eder).”Labioplasti” (Labiaplasty) ise iç genital dudaklara yapılan estetik ve düzeltici ameliyat anlamında kullanılmaktadır. Yani “dudak estetiği” anlamını taşımaktadır.

İç Dudak Sarkması

Nedir-Nasıl Tedavi Edilir

Genital bölgedeki iç dudakların sarkması, uzaması veya genişliğinin artması “labial hipertrofi” olarak bilinir. Diğer bir ifade ile labial hipertrofi genital dudak kısımlarının yapısal olarak normalden büyük, sarkık, kabarık ve geniş oluşunu tarif eder.

Vajina Estetiği Nasıl Yapılır

İç dudakların kesilmesi, estetik olarak küçültülmesi amacıyla yapılan labioplasti operasyonu lokal anestezi, genel anestezi ya da spinal anestezi altında hastanede ya da uygun bir klinik ortamında yapılabilir.

Özellikle lokal anestezi eşliğinde klinik ortamında yapılabilmesi hastalar açısından kolaylık sağlamaktadır. Ancak hastane şartlarında olmayı düşünen hastalarda bu opsiyon da açıktır.

2023 Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi alıp işlem hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kanunen fiyat ve ücret bilgisi web ortamında paylaşımı yapılamamaktadır. Bilgi almak için bize telefondan ya da whatsapp üzerinden ulaşın. 

Op. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Ensar Akdemir

Kadın Hastalıkları ve DoğumOp. Dr. Saime Kış