Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrısı genellikle yetişkinlerde boyunla bel arasındaki bölgede hissedilen bir ağrıdır. Bel ağrılarından sonra en fazla yakınmaya sebep olan kas iskelet bölgesidir. Çoğunlukla kas kaynaklı problemlerdir. Yaygın bir grupta kürek kemiklerinin çevresinde ve omurganın her iki yanında hissedilen ağrılardır. Pek çok sebebi olabildiği gibi, özellikle stres, soğuk hava, yorgunluk, uykusuzluk, uzun süre hareketsiz kalma gibi nedenlerle oluşur.

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kas Ağrıları: Yoğun kas katmanları olan sırt bölgesi, uzun süre sabit pozisyonda kalma, masa başı işlerinin yoğunluğu, ergonomik olmayan çalışma koşulları, duruş bozuklukları, kondisyon eksikliği, sırt kaslarının güçsüzlüğü ağır kaldırma gibi mesleksel ve postüral faktörlerden de çok sık etkilenir. Halk arasında genellikle “kulunç” olarak adlandırılan fibromiyozitler bazen çok şiddetli de olabilen sırt ağrısı sebeplerindendir.

Fibromiyalji: Ağrıların en çok sırtta hissedildiği yumuşak doku romatizmasıdır. Kadınlarda daha sık görülen sırt ağrısı sebeplerindendir. Yaygın ağrı, uyku bozuklukları, bağırsak düzensizlikleri, devamlı yorgunluk hissi, depresyonun eşlik ettiği multidispliner yaklaşılması gereken bir hastalıktır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz): Daha çok ileri yaşlarda görülen, özellikle uzun süre ayakta kalınca artan kas güçsüzlüğünün eşlik ettiği ağrılardır. Ayrıca kemik erimesine bağlı omurlarda olan çökme kırıkları da sırt ağrısı sebepleri arasındadır.

Dejeneratif değişiklikler (Kireçlenme): Yaşın ilerlemesiyle birlikte omurlar arasındaki diskler sıvı içeriklerini kaybederek dejenere olurlar. Bu dejenerasyon yalnızca disklerde değil eklem ve kemiklerde de olabilir.

Boyun – bel fıtığı – faset eklem kilitlenmeleri: Boyun ve bel fıtıkları da sırt ağrısı yapabilir.

Yaralanmalar: Spor yaralanmaları ve trafik kazaları

Deformite (Skolyoz, kifoz vb) Skolyoz (omurga eğriliği), kifoz (kamburluk) ve diğer omurga deformiteleri de omurganın mekaniğini bozduğu için sırt ağrısına neden olabilir.

Romatizmal (İltihabi) hastalıklar: Sırt ağrısının inflamatuvar nedenleri arasında genellikle serenogatif spondiloartropati olarak tanımlanan ankilozan spondilit öne çıkar. Romatizmal hastalıkların karakteristik özelikleri nedeni ile tutukluk hissi daha ön plandadır.

Enfeksiyöz Nedenler: Sinir dokusunu tuttuğu için zona sadece sırt ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca omurganın veya disklerin mikrobik hastalıkları ve apse gibi lezyonlara bağlı olarak enfeksiyöz kökenli sırt ağrısı ortaya çıkabilir.

Yansıyan Ağrılar: Özellikle organlardan kaynaklanan ağrılardır.  Akciğer hastalıkları, zatürre (pnömoni) gibi akciğer enfeksiyonları, akciğer zarlarında sıvı toplanması, yapışıklık, kalp ağrısı, reflü, ülser gibi mide ve yemek borusu problemleri, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları, pankreas hastalıkları, aort anevrizması gibi bazı damarsal hastalıklar da sırt ağrısına neden olabilmektedir.

Onkolojik Nedenler: Bazı kemik ve sinir dokusunun iyi veya kötü huylu tümörlerinin yanında meme, akciğer, prostat gibi tümörler de omurgaya yayılım göstererek sırt ağrısı yapabilirler.

 

 

Sırt ağrılarında tanı

Genellikle ayrıntılı bir öykü ve fizik muayene oldukça yol göstericidir. Sırt ağrılarının akut (ani) veya kronik olmasına göre tanı yöntemleri değişebilir. Hastanın yaşı, mesleği, postürü, ağrının karakteri, daha önceden geçirmiş olduğu sağlık sorunları, stres faktörleri, geçirdiği ameliyatlar, kullandığı ilaçlar mutlaka sorgulanmalıdır. Muayenede bel ve boyun mutlaka değerlendirilmeli ve ağrılı bölge soyunuk olmalıdır.

Alınan öyküye göre bazı kan ve idrar tetkikleri yapılabilir. Gerekli görülürse Akciğer grafisi, kemik taraması, bilgisayarlı tomografi, MR, ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir

 

Sırt ağrısında dikkat edilmesi gereken durumlar

– Ateş, döküntü, kızarıklık, kilo kaybı gibi bulguların eşlik etmesi

– Göğüs bölgesinde bastırıcı tarzda ağrının eşlik ettiği sırt ağrıları

– İstirahat ve postüral düzenlemelere rağmen azalmayan ağrılar

-Sırt ağrısının sürekli olması, ağrı şiddetinin ilerleyici olması

– Bacaklarda veya kollarda güç kaybının olması

– Ağrının bir aydan uzun sürmesi

– Gece terlemeleri

– Gece artan sırt ağrıları

– Kemik erimesi olan kişilerde küçük travma ve ani hareketlerle, ağır kaldırma sonrası ortaya çıkan sırt ağrısı

– Yarım saatten fazla süren sabah tutukluğu

 

Sırt ağrısı tedavi yöntemleri nelerdir?

Sırt ağrısı tedavisi yöntemleri altta yatan nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çoğu sırt ağrısı kas ağrısı kaynaklıdır.

 

Kas iskelet sistemine ait olan sırt ağrıları için tedavi yöntemleri

İlaç tedavileri: Ağrının şiddetini azaltmak için uygun ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, dışardan sürülen krem veya jeller, gerekliyse kemik erimesi ilaçları, anti-romatizmal ilaçlar, zayıf opioidler kullanılabilir.

Günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi: İstirahat, ergonomik koşulların değiştirilmesi, postüral bozukluklara yönelik düzenlemeler yapılabilir.

Fizik Tedavi Yöntemleri: Sıcak veya soğuk uygulamalar, ağrı azaltıcı TENS ve diğer elektroterapi yöntemleri, vakum uygulamaları, ultrason, TECAR, ESWT, lazer uygulamaları i tıbbi masaj yöntemleri güvenle kullanılabilir.

Manuel Terapi ve Mobilizasyon Teknikleri: Özellikle omurgadaki küçük kas gruplarının kısaldığı, küçük eklemlerin kilitlenmesi ile oluşan kas ağrılarında uygulanabilecek yöntemlerdendir

Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri: Sırt ağrısının tedavisinde tamamlayıcı tıp yöntemleri oldukça etkilidir. Özellikle Nöralterapi sırt ağrısının kaynağına yönelik olarak hem akut hem kronik dönemde etkili ve kalıcı bir tedavi seçeneğidir. Özellikle organlara ait yansıma ağrılarında önemli bir tedavi seçeneğidir. Bunların yanında ozon tedavisi, proloterapi, akupunktur, kuru iğneleme de oldukça etkili tedavici metotlarındandır.

Kinezyotape Uygulamaları: Gebelikte dahi güvenle kullanılabilen bu yöntem herhangi bir ilaç içermeyen özel dokunmuş bantlarla yapılır.

Aromaterapi: Uçucu ve sabit yağlarla hazırlanmış özel tıbbı aromaterapatik yağ karışımları sırt ağrılarının tedavisinde kullanılabilir.

Egzersiz: Tüm kas iskelet sistemi sorunlarında olduğu gibi sırt ağrılarında da, ağrının yerine ve sebebine uygun kişiye özel egzersiz programları uygulanmalıdır. Egzersiz uygulamaları özellikle akut ağrı geçtikten sonra önerilir. Kronik ağrılarda ise egzersiz tedaviye hemen dahil edilebilir. Kasları uzatmak, mobilitesini arttırmak ve güçlendirmek egzersizin temel taşıdır.

Korunma ve Ek Öneriler: Kişilerin tedaviye çalışma koşullarının gözden geçirilerek ergonomik biçimde ayarlanması önemlidir. Ayrıca stres yönetimini güçlendirmek için psikoterapi uygulamaları tedavinin başarısını arttırır. Pilates ve yoga ve uygun nefes teknikleri de uygun hastalarda oldukça etkili yöntemlerdendir.

 

Sırt ağrısı için korse takılmalı mıdır

Eğer sırt ağrısının sebebi travmaya veya osteoporoza bağlı omurgada çökme kırığına bağlı oluştu ise 4-6 hafta kadar çelik balenli korseler kullanılmalıdır. Ancak postüral bozukluğa bağlı ve kas ağrısının ön planda olduğu sırt ağrılarında kasları daha da zayıflatacağı için korse önerilmez.

Sırt ağrısı soğuktan olur mu?

Sırt ağrılarının en sık karşılaşılan sebepleri arasında soğuk hava koşulları sayılabilir.

Sırt ağrısı stresten olur mu?

Sırt ağrısının en sık gördüğümüz sebepleri arasında stres faktörleri vardır.

Sırt ağrısında sıcak uygulama ne kadar uygulanmalıdır?

Sırt ağrılarında sıcak uygulama sebebin anlaşılması açısından doktora danışılmadan yapılmamalıdır. Eğer doktorunuz sıcak uygulamanın sakıncalı olmadığını söylerse 15-20 dakika kadar uygulama yapılabilir.

Sırt ağrısında evde sıcak uygulama nasıl yapılır?

Sırt ağrısında sıcak uygulama sıcak su torbaları, havlunun ütü ile ısıtılması sonrası uygulanabilir.

Sırt ağrısında magnezyum kullanılır mı?

Magnezyum tüm kas ağrısı kaynaklı sırt ağrılarında kullanılır.

Sırt ağrısında hangi magnezyum tipi kullanılmalıdır

Sırt ağrısının nedenine yönelik olarak değişik tiplerde magnezyum kullanılabilir. Örneğin kas spazmına bağlı sırt ağrılarında magnezyum sitrat türleri tercih edilebilirken, fibromiyalji ve uyku bozukluklarına bağlı oluşan sırt ağrılarında magnezyum bi-glisinat formları tercih edilebilir.

Depresyon sırt ağrısı yapar mı

Depresyon kişilerde yaygın ağrıya sebep olabilir. Özellikle sırt ve boyun ağrısı depresyona sıklıkla eşlik edebilir.

Sırt ağrısında hangi doktora gidilir?

Sırt ağrısının pek çok sebebi vardır. Özellikle kas ağrılarına bağlı olan (stresle, soğukla ani ters bir hareketle başlayan, uykusuzluğun ve yorgunluğun sebep olduğu, masa başı iş yapanlardaki, osteoporoza bağlı olan sırt ağrılarında, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktoruna muayene olunmalıdır. Düşme sonrası ani başlayan sırt ağrılarında ortopedi bölümüne veya acil servise, göğüs bölgesinde bastırıcı tarzda ağrının eşlik ettiği sırt ağrılarında acil servise başvurulmalıdır.