NEZLE VE GRİP NEDİR?

BURUN-TIKANIKLIĞININ-ÖNEMİ-VE-SEBEPLERİ

Nezle, soğuk algınlığı, üşütme, grip hepsi birbirine benzeyen ama şiddetleri farklı rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar sırasında, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, aşırı olmayan ateş, beklenen şikayetlerdir. Hastalık ilk 3-4 günde giderek artıp, sonra azalmaya başlar. Kendini iyi koruyan hasta ortalama 1 haftada ilaçsız düzelir.

Bunların pek çoğu virüslerle olduğu için antibiyotikler tesir etmez hatta zararlı olur. Bu hastalıkları tedavi eden bir ilaç bulunmuş değildir. Yazdığımız ilaçlar sadece hastayı rahatlatmak amaçlıdır.

Grip ve nezlede yapılacak en iyi tedavi yatarak istirahati, kendini sıcak tutma, iyi bakım, bol sıvı alımı, sesi az kullanma, sigara kirli havadan uzak durma, tuzlu su ile sık sık boğaz gargarasından ibarettir. Hasta, kendini iyi korumazsa hastalık ilerleyip bademcik, kulak intihaplarına, bronşite, sinüzite, zatürreye vs. dönüşebilir. Tavsiyelere uyulup 3-4  gün geçmesine rağmen şikayetler daha da artıyorsa bir doktora başvurmak gerekir.

Hastalığı çevredekilere bulaştırmamak için bazı önlemler alınmalıdır. Bunlar; tokalaşmamak, öpüşmemek, öksürüp aksırırken bir mendil ile ağız burnu kapatmak ve sık sık elleri sabunla yıkamak olarak sıralanabilir.